Na patriotyczną nutę w Kieleckim Centrum Kultur dla uczczenia 104. rocznicy wkroczenia Legionów

loga

img_1044W dniu 4 września odbył się koncert pieśni patriotycznych „Pamięć Legionów Polskich” oraz prezentacja uzbrojenia i umundurowania z epoki I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego.

img_0832W ten letni wieczór Kielczanie mogli usłyszeć z ust dr Wojciecha Ostrowskiego, prezesa Fundacji im. Michała Boyma prelekcję dotyczącą niezwykle skomplikowanej sytuacji politycznej czasu, w której polski żołnierz, chcąc walczyć o wolną Polskę niemal od samego początku wojny został zmuszony, by czynić to pod obcymi sztandarami. Dr Ostrowski przedstawił pokrótce postać patrona fundacji – jezuity, wybitnego podróżnika i badacza. Wystąpienie dotyczyło również odpowiedzi na pytania: czy we współczesnym świecie jest miejsce na patriotyzm?

img_1008Zbigniew Kowalski z grupy rekonstrukcyjnej „Czwarty Pułk Piechoty Legionów” omówił wyposażenie i mundury legionów z czasów I wojny światowej.
Na scenie wybrzmiały także pieśni patriotyczne, śpiewali artyści z grupy wokalno-aktorskiej „Sonanto”. Koncert i narracja konferansjera nawiązywała do okresu polskiej walki o niepodległość w czasie I wojny światowej ze szczególnym img_1071zaakcentowaniem losów Pierwszej Kompanii Kadrowej i Legionów oraz do czasów II Rzeczypospolitej.

Celem tego typu spotkań jest kultywowanie symboli narodowych, jakimi są także polskie utwory patriotyczne. Dodaje, że szczególnie w dzisiejszych czasach potrzebne jest mówienie o patriotyzmie i przypominanie o naszej kulturze i historii.

img_1059Na widzów czekały także mundury i uzbrojenie grupy rekonstrukcyjnej „Czwarty Pułk Piechoty Legionów”. We foyer  Kieleckiego Centrum Kultury goście mogli ujrzeć m. in. stój legionów I, II, III  brygady przed i po 1917 roku, wyposażenie „błękitnej armii”, mundury z czasów II Rzeczypospolitej oraz wyjątkowy moździerz z okresu 20-lecia międzywojennego.

img_0978Wśród widzów znalazł się uczestnik bitwy pod Monte Cassino.
img_1093Koncert zorganizowany został przez Fundację Współpracy Międzynarodowej im. Michała Boyma a dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”, przy wsparci przedsiębiorstwa Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o.
Honorowy patronat nad koncertem objęli:

img_1031Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starostwa Powiatu Kieleckiego oraz Prezydent Miasta Kielce.

img_1042Widowisko odbyło się pod patronatem medialnym: TVP 3 Oddziału Regionalnego w Kielcach,  Polskiego Radia Regionalnej Rozgłośni w Kielcach, dziennika Echo Dnia, Radia eM oraz magazynu eM.

Grzegorz Dorobek

img_1096