Fundacja im. Michała Boyma zorganizowała w dniu 13 sierpnia 2023 roku w Konkatedrze p/w Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku w Warszawie wydarzenie pod nazwą „Polscy muzycy w hołdzie generałowi Hallerowi” dofinansowane ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Najważniejszym elementem wydarzenia było prawykonanie Uwertury Hallerowskiej napisanej przez polskiego kompozytora Tomasza Radziwonowicza.
Pragnęliśmy uczcić osobę generała Józefa Hallera z okazji przypadającej 13 sierpnia 2023 roku 150. rocznicy jego urodzin. Utwór wykonała orkiestra SIMFONIA VIVA w składzie 23-osobowym pod dyrekcją samego Tomasza Radziwonowicza.
Przed koncertem prof. Krzysztof Kawęcki w formie krótkiego wykładu przybliżył postać Józefa Hallera. Również w krótkim wystąpieniu prezes Fundacji im. Michała Boyma dr Wojciech Ostrowski spróbował odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto wskrzeszać pamięć o sławnych Polakach? Wydarzenie poprowadziła Anna Popek.
Patronat nad wydarzeniem objęły: TVP3 Warszawa, „Tygodnik Solidarność”, „Sieci”, „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie” oraz portal niezależna.pl.
Tomasz Radziwonowicz
jest skrzypkiem-solistą, aranżererem, kompozytorem i dyrygentem. Ukończył Warszawską Akademię Muzyczną. Jest założycielem kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia oraz orkiestry Sinfonia VIVA. Jako lider obu projektów stworzył doceniony i liczący się w kraju jak i za granicą, dorobek artystyczny. Jako pierwszy dokonał opracowań na fortepian i kwintet smyczkowy wszystkich utworów Fryderyka Chopina. W latach 1981-82 był solistą i II koncertmistrzem Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica VIVA. Rozwijał tam solową działalność koncertową. W roku 1987 wraz z bratem, Karolem Radziwonowiczem, podczas Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego dokonał prawykonania Wielkiej Sonaty na skrzypce i fortepian Józefa Wieniawskiego. Jest Autorem „Requiem dla Świata” wydanego w formie płytowej przez Polskie Radio. Warszawska premiera utworu miała miejsca 11 listopada 2022 roku w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.
Orkiestra Sinfonia Viva
powstała w 1998 roku. Na wieloletni dorobek orkiestry składa się bogaty repertuar muzyki klasycznej, jazzowej i filmowej, imponująca dyskografia ponad 50 albumów oraz wiele koncertów w kraju i za granicą. Orkiestrę tworzą młodzi, utalentowani muzycy, absolwenci Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grający z pasją, profesjonalizmem i uśmiechem. Współpracując z innym artystami oraz samodzielnie orkiestra otrzymała aż 9 nominacji do Nagród Muzycznych Fryderyk. Za album Pasquale Anfossi Musica Sacromontana IX (2014) otrzymała prestiżową francuską nagrodę Złotego Orfeusza, przyznawaną przez Academie du Disque Lyrique we Francji. W powiększonym składzie, pod nazwą Classic Entertainment współpracowała z legendarną grupą YES, z którą odbyła tourne po Europie, promując płytę „Magnification”. W lutym 2010 roku amerykański wahadłowiec Endeavour zabrał w kosmos kopię rękopisu Preludium A-dur op. 28 nr 7 i płytę z muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Sinfonii Viva, przyłączając się tym samym do światowych obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora.