Pamięci Legionów Polskich – widowisko patriotyczne dla uczczenia 104. rocznicy walk w Kielcach

kck-na-strone

W dniu 4 września w Kieleckim Centrum Kultury zamierzamy przypomnieć mieszkańcom Kielc trudną walkę o polską niepodległość w kontekście wydarzeń lokalnych. Okazję ku temu stanowi 104. rocznica wkroczenia do Kielc i złożenia przysięgi przez I Pułku Legionów, które miało miejsce w Kielcach, 5 września 1914 roku.

Pokażemy Kielczanom niezwykle skomplikowaną sytuację polityczną czasu, w której polski żołnierz, chcąc walczyć o wolną Polskę niemal od samego początku wojny został zmuszony, by czynić to pod obcymi sztandarami. Prelekcji na ten temat dokona prezes fundacji, dr Wojciech Ostrowski. Następnie odbędzie się prezentacja mundurów i uzbrojenia grupy rekonstrukcyjnej „Czwarty Pułk Piechoty Lekkiej Legionów”. Wydarzenie zwieńczy koncert zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”.

Program koncertu i narracja konferansjera nawiążą do okresu polskiej walki o niepodległość w czasie I wojny światowej ze szczególnym zaakcentowaniem losów Pierwszej Kompanii Kadrowej i Legionów oraz II RP.

W programie znajdą się pieśni legionowe i ułańskie w wokalno-aktorskich interpretacjach.

Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.