„Na pomoc walczącej Warszawie – wydarzenie patriotyczno-edukacyjne w Kielcach” zostało zorganizowane przez Fundację Współpracy Międzynarodowej im Michała Boyma, a dofinansowane ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Jego celem było upamiętnienie próby niesienia pomocy Stolicy, podjętej przez Okręg Radomsko-Kielecki Armii Krajowej „Jodła”. Jak twierdzą historycy, była to jedna największych, zorganizowanych prób wsparcia Powstania Warszawskiego w Polsce. Uczestniczył w niej kilka tysięcy żołnierzy AK. Wydarzenie zorganizowane zostało w muszli koncertowej w Parku Miejskim im. S. Staszica w dniu 22 sierpnia 2021 roku.
Pierwszą część wydarzenia stanowiła prelekcja Zbigniewa Kowalskiego ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów. Członkowie Stowarzyszenia zaprezentowali broń i umundurowanie uczestników akcji zrekonstruowane na podstawie materiałów archiwalnych.
W dalszej części odbył się koncert pieśni powstańczych, w wykonaniu zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto” z Warszawy. Wystąpił on w szerokim, 12-osobowym składzie: kwartetu wokalistów, pianisty, kwartetu smyczkowego kontrabasisty, perkusisty i konferansjera. Program koncertu składał się w większości z utworów powstańczych – od pełnych radości i młodzieńczej werwy piosenek z warszawskich barykad po refleksyjne i wzruszające pieśni, poświęcone dramatowi Warszawy i jej mieszkańców. Autorami wielu z nich byli sami powstańcy: Krzysztof Kamil Baczyński, Józef „Ziutek” Szczepański, Jan „Krzysztof” Markowski, Mirosław „Karnisz” Jezierski, czy Jerzy „Henryk” Dargiel.
Wykonanym utworom towarzyszyła narracja konferansjerska. Stanowiła ona swoistą lekcję historii wkomponowaną w repertuar muzyczny. Zaprezentowane zostały losy wybranych autorów, okoliczności powstania kolejnych piosenek, a także dramatyczny przebieg samego zrywu.
Tuż po koncercie wyświetlony został film „Powstanie Warszawskie” z 2014 roku, który w całości składa się z archiwalnych materiałów filmowych, pochodzących bezpośrednio z Powstania.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Prezydenta Miasta Kielce. Patronatem medialnym objęły wydarzenie TVP3 Oddział Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Wnet, Radio i Magazyn „eM” Kielce oraz „Echo Dnia”.