Koncert z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku w Kieleckim Centrum Kultury

loga20190604_130100Kielczanie po raz kolejny mogli – dzięki naszej Fundacji – uczestniczyć w wydarzeniu upamiętniającym polską drogę do Niepodległości. Okazję stanowił koncert pod nazwą „Pieśni Solidarności – koncert z okazji 30-lecia wolnej Polski” organizowany w ramach projektu “Pieśni Wolności – cykl koncertów w Kieleckim Centrum Kultury z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości” współfinansowanego w ramach Programu Wieloletniego ”Niepodległa” na lata 2017-2022.

20190604_125927Projekt zakłada upamiętnienie wydarzeń historycznych koncertami w wykonaniu śpiewających aktorów, wokalistów oraz instrumentalistów z zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”. Jego celem jest przypomnienie mieszkańcom Kielc o wielkich rocznicach obchodzonych w 2019 roku. Wpisują się one w wielki jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. O wielkich rocznicach polskiej historii przypominamy publiczności zarówno poprzez samo uczestnictwo w koncertach, jak i całe bogactwo treści przekazanych przez konferansjera i organizatorów w trakcie wydarzenia.

20190604_130009Wydarzenie pod nazwą „Pieśni Solidarności – koncert z okazji 30-lecia wolnej Polski” odbyło się 3 czerwca 2019 r. o godz. 19.00. Okazję stanowiła trzydziesta rocznica zwycięstwa Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” w pamiętnych wyborach parlamentarnych z 4 czerwca 1989 r. Było to także zwycięstwo Komitetu Obywatelskiego Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”. Uczciliśmy w tym dniu wysiłek 10 milionów Polaków, którzy zaangażowali się w dzieło budowy niezależnej od władz komunistycznych organizacji.

Program koncertu stanowiła opowieść o „Solidarności” – jej początkach, codziennym opozycyjnym życiu, dramacie Stanu Wojennego oraz ostatecznym zwycięstwie w walce z reżimem. W programie znalazły się pieśni związane z tym wielkim ruchem społecznym a także te, które po latach stały się symbolami „Solidarności” i tego okresu historii Polski.

20190603_192818Przypomniana została więc między innymi twórczość najbardziej znanych bardów ruchu – Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Macieja Pietrzyka czy Jana Pietrzaka. Koncert poprowadził konferansjer, który wzbogacił program artystyczny przez ukazanie historycznego kontekstu powstania i popularności kolejnych utworów.

Honorowy patronat nad koncertem objęli: Wojewoda Świętokrzyski – Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Andrzej Bętkowski, Prezydent Miasta Kielce – Bogdan Wenta

Patronatu medialnego udzieliły natomiast: TVP, Oddział w Kielcach, “Echo Dnia”, Polskie Radio, Regionalna Rozgłośnia w Kielcach, Tygodnik “eM”, Radio “eM”

Już teraz zapraszamy na kolejny koncert pod tytułem: „Jan Paweł II – muzyczna opowieść o życiu i pontyfikacie z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny”. Odbędzie się on 27 października 2019 roku w Kieleckim Centrum Kultury.

20190604_124734