Michał Boym

Michał Boym – człowiek, który postanowił przejść pieszo z Indii do Europy.

Uważany za jednego z pierwszych europejskich sinologów Michał Boym (1612? – 1659) urodził się we Lwowie. Jego dziadek Jerzy przybył tam z Węgier i ożenił się z Jadwigą Niżniowską. Ich syn Paweł był lekarzem Zygmunta III Wazy. Michał przyszedł na świat jako jeden z sześciu synów Pawła. W 1631 roku wstąpił do zakonu jezuitów w Krakowie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich i prawie dziesięciu latach studiów opuścił Polskę. Jako misjonarz wyruszył w podróż przez Rzym i Lizbonę do Chin.
Michał Boym napisał wiele prac poświęconych przyrodzie, historii i kulturze Chin, a także tradycyjnej chińskiej medycynie. Trafił do tego kraju w czasie burzliwych przemian. W 1644 roku Mandżurowie najechali Chiny, ustanawiając na północy państwa nową dynastię Qing. Boym został wysłany na dwór cesarza Yongli, spadkobiercy dawnej dynastii Ming, walczącego o władzę w południowych Chinach. Przyczynił się do przyjęcia przez cesarza na katolicyzmu.
Wkrótce Boym został wysłany do Europy z misją uzyskania wsparcia dla chrześcijańskiego władcy w walce o kontrolę nad Chinami. Kiedy jednak w maju 1651 roku dotarł do Goa – miasta w Indiach pod rządami Portugalczyków – okazało się, że polityka zarówno Portugalczyków, jak i jezuitów uległa zmianie. Postanowili oni uznać panowanie mandżurskiej dynastii. Boym został osadzony w areszcie domowym, z którego zbiegł i rozpoczął pieszą wędrówkę do Europy.
W sierpniu 1652 roku dotarł do Izmiru w nad Morzem Śródziemnym. Po kilku latach starań udało mu się uzyskać wsparcie Rzymu i króla Portugalii Jana IV. W 1656 roku wyruszył w podróż powrotną do Chin. Jednak sytuacja w tym kraju uległa radykalnej zmianie na niekorzyść Yongli. Michał Boym zmarł gdzieś na terenie prowincji Guangxi, próbując bezskutecznie dotrzeć na dwór cesarza.